eAstma Loading

Astma zawodowa

Astma może pojawić się u osób w każdym wieku bądź pracujących na niektórych stanowiskach. Czasem pracownicy narażeni są na pojawienie się astmy zawodowej, wykonując określone obowiązki. Dotyczy ona osób, które wykazują skłonności alergiczne, a w miejscu pracy narażone są na częsty kontakt z alergenem.

Astma zawodowa najczęściej diagnozowana jest m.in. u personelu medycznego, weterynarzy, fryzjerek, piekarzy, a nawet rolników. U chorych obserwuje się nadreaktywność oskrzeli, jak również skurcz i zwężenie poszczególnych fragmentów układu oddechowego. Występują także zmiany zapalne dróg oddechowych.

Najczęstszymi objawami są napady duszności oraz kaszel. Choroba może mieć charakter alergiczny, jak i niealergiczny. W celu rozpoznania astmy o podłoży zawodowym, należy przeprowadzić stosowny wywiad, jak również dokonać odpowiednich badań diagnostycznych. Ocenie powinno być także poddane stanowisko pracy. Zazwyczaj badanie ma określić poziom czynników alergizujących.

Często stosuje się aspiratory indywidualne, za pomocą których pobiera się powietrze, którym oddycha chory w miejscu pracy. Na tej podstawie ocenia się m.in. wielkość cząsteczek obecnych w powietrzu. W przypadku oznaczeń stężenia, najpopularniejsze są metody immunoenzymatyczne, takie jak ELISA.

Diagnostyka astmy zawodowej, często opiera się poprzez zastosowanie testów prowokacyjnych. Sprawdza się także współistnienie powiązanych dolegliwości, takich jak alergiczny nieżyt nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *