eAstma Loading

Co to jest stan astmatyczny?

Za jedną z najbardziej niebezpiecznych dla życia form astmy, uważany jest stan astmatyczny. Wówczas oskrzela ulegają zwężeniu i pomimo podania odpowiednich leków, stan ten nie ustępuje.

Stan astmatyczny wymusza konieczność hospitalizacji. Pacjent często poddawany jest tlenoterapii. Niekiedy skuteczna okazuje się sztuczna wentylacja. Przebieg oraz rozwój choroby, często monitorowany jest za pomocą specjalistycznych testów, z których zazwyczaj stosuje się badanie gazometryczne krwi.

Chorego powinny zaniepokoić objawy, których wcześniej nie doświadczał w wyniku stosowania leków. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się napady astmy pojawiające się w nocy czy nadmierne duszności. Są to jedne z tych objawów, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Niekiedy stan astmatyczny może pojawić się nagle, bez wcześniejszych objawów, wskazujących na możliwość jego wystąpienia.

O przyjęciu do szpitala decydują różne czynniki, takie jak częstotliwość tętna czy wartość szczytowego przepływu powietrza (PEF).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *