Astmatycy często uskarżają się na podobne objawy choroby. Niekiedy mogą się one nasilać na skutek różnych czynników. Zazwyczaj są to objawy odwracalne, które ustępują w formie częściowej lub całkowitej na skutek zażycia leków, a czasem nawet i samoistnie.
Jednym z najczęściej wymienianych objawów są ataki duszności, które powstają w wyniku skurczu mięśni gładkich oskrzeli. Cechą charakterystyczną u niemal wszystkich chorych jest świszczący oddech oraz napady suchego kaszlu. Kaszel może występować wyłącznie w nocy i często nie da się go wyleczyć stosując antybiotyki. Czynniki, takie jak mroźne powietrze, alergeny mogą go nawet potęgować.
Wysiłek fizyczny również może spowodować nasilenie dolegliwości. Zazwyczaj objawy ze strony układu oddechowego, pojawiają się nawet w ciągu kilku minut po zakończeniu aktywności fizycznej. Astmatycy powinni unikać także dymu tytoniowego, a także odpowiednio wcześnie reagować na wszelkie infekcje i choroby układu oddechowego.
Obecność astmy można również stwierdzić wykonując odpowiednie testy. Do najważniejszych z nich zalicza się m.in. badanie objętości płuc, wymiany gazowej lub krążenia płucnego. Odchylenia zazwyczaj spowodowane są zwężeniem oskrzeli.