eAstma Loading

Papierosy a astma

Szkodliwość dymu tytoniowego jest powszechnie znana. W jednym papierosie obecne są niebezpieczne związki, które mogą przyczyniać się do powstania licznych nowotworów. Przede wszystkim dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących na astmę.

Szkodliwość dymu tytoniowego polega głównie na toksycznym oddziaływaniu na błonę dróg oddechowych. Długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy, może powodować ponadto zwiększenie liczby komórek, odpowiadających za powstanie stanu zapalnego. Wiąże się to niejednokrotnie z nasileniem objawów choroby.

Papierosy są także powodem powstania odporności na niektóre leki stosowane podczas astmy. Sprawia to, że przyjmowanie standardowych farmaceutyków, nie odniesie spodziewanego efektu. Wiąże się to z ryzykiem częstej hospitalizacji, żeby złagodzić różnego rodzaju dolegliwości wynikające z astmy.

Z tego powodu astmatycy nie powinni palić papierosów. Równie niebezpieczne jest także bierne palenie, dlatego należy unikać przebywania w zadymionych miejscach.

Najbardziej narażone na działanie dymu papierosowego są dzieci. W ich przypadku najlepiej widać skutki biernego palenia, bowiem przebywanie z osobami palącymi, może skutkować pojawieniem się astmy, pomimo braku wcześniejszych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *