Objawy kliniczne astmy
Astmatycy często uskarżają się na podobne objawy choroby. Niekiedy mogą się one nasilać na skutek różnych czynników. Zazwyczaj są to objawy odwracalne, które ustępują w formie częściowej lub całkowitej na skutek zażycia leków, a czasem nawet i samoistnie.
Jednym z najczęściej wymienianych objawów są ataki duszności, które powstają w wyniku skurczu mięśni gładkich oskrzeli. Cechą charakterystyczną u niemal wszystkich chorych jest świszczący oddech oraz napady suchego kaszlu. Kaszel może występować wyłącznie w nocy i często nie da się go wyleczyć stosując antybiotyki. Czynniki, takie jak mroźne powietrze, alergeny mogą go nawet potęgować.
Wysiłek fizyczny również może spowodować nasilenie dolegliwości. Zazwyczaj objawy ze strony układu oddechowego, pojawiają się nawet w ciągu kilku minut po zakończeniu aktywności fizycznej. Astmatycy powinni unikać także dymu tytoniowego, a także odpowiednio wcześnie reagować na wszelkie infekcje i choroby układu oddechowego.
Obecność astmy można również stwierdzić wykonując odpowiednie testy. Do najważniejszych z nich zalicza się m.in. badanie objętości płuc, wymiany gazowej lub krążenia płucnego. Odchylenia zazwyczaj spowodowane są zwężeniem oskrzeli.
Polecane artykuły
Rodzaje toalet przenośnych dostępnych do wynajęcia w Warszawie
Rosnące zapotrzebowanie na mobilne rozwiązania sanitarne jest widoczne w kontekście organizacji wydarzeń masowych, budów czy imprez plenerowych. Wynajem toalet przenośnych w Warszawie staje się coraz bardziej popularny, ponieważ charakteryzują się one łatwością transportu i montażu oraz spełniają wy
Nowoczesne meble kuchenne na wymiar w Piasecznie: trendy i pomysły aranżacji
Nowoczesne meble kuchenne na wymiar zyskują popularność, zwłaszcza w Piasecznie i okolicach. Warto inwestować w rozwiązania łączące estetykę z funkcjonalnością. Meble z projektem w Piasecznie idealnie dopasowują się do potrzeb użytkowników oraz przestrzeni, stając się praktycznym i atrakcyjnym eleme
Patogeneza astmy
Powstaniu astmy sprzyja stan zapalny układu oddechowego. Wówczas swój udział mają komórki, takie jak eozynofile, limfocyty T, mastocyty, komórki dendryczne, fibroblasty czy neutrofile. Tworzą one specyficzne mediatory, jak np. leukotrieny, histamina, tryptaza bądź chemokiny. Mediatory odpowiedzialne
Papierosy a astma
Szkodliwość dymu tytoniowego jest powszechnie znana. W jednym papierosie obecne są niebezpieczne związki, które mogą przyczyniać się do powstania licznych nowotworów. Przede wszystkim dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących na astmę.
Sz